Gymnázium na mezinárodním setkání učitelů v Maďarsku

V minulém školním roce vznikl v České republice Klub globálního vzdělávání, který sdružuje učitele zaměřující se na globální témata, jako jsou klimatická změna, gender, odpovědná spotřeba a udržitelnost. Tento klub je součástí mezinárodní iniciativy, která vychází ze slovinského projektu. V České republice projekt zaštiťuje olomoucká organizace ARPOK.

První mezinárodní setkání učitelů z České republiky, Estonska, Slovinska a Maďarska se uskutečnilo v Budapešti ve dnech 11. a 12. října 2024. Za Českou republiku se setkání zúčastnili za ARPOK Johana Krajčírová a Petra Gajová, z učitelů pak Martina Holíková (ZŠ Fryčovice), Eva Kučerová (ZŠ Eduarda Nápravníka Býšť), Gabriela Švédová (Gymnázium Lipník nad Bečvou), Tomáš Král (Gymnázium Hranice) a Dana Dýmalová (Gymnázium Kojetín).

Dva dny oficiálního programu byly nabité od rána do večera. Některé workshopy si připravili zástupci jednotlivých zemí, některé odborníci z neziskových organizací. Za český tým představila Martina Holíková kavárnu pro rodiče s tipy, jak šířit globální témata ve veřejném prostoru a Eva Kučerová nás učila vnímat své okolí všemi smysly. Nejvíce nás zaujaly lekce slovinských učitelek, které nám představily, kolik procent planety může lidstvo využít pro obživu osmi miliard lidí a uvedly aktivitu ke stavbě Asuánské přehrady. Také jsme se ve skupinách vydali do města poznávat partnerské organizace – Univerzitní botanickou zahradu, organizaci Humusz Association a její únikovou hru na odpady a startupovou firmu Makerspace, věnující se tvorbě sofistikovaných výukových pomůcek s tématy Město budoucnosti a Klimatická změna.

Ocenili jsme všechny workshopy a materiály, které jsme obdrželi a těšíme se, až vyzkoušíme v praxi společně se svými žáky. Zároveň pro nás bylo velmi přínosné setkání s učiteli z jiných zemí, kteří se věnují ve výuce stejným globálním tématům. Načerpali jsme novou inspiraci a energii a uvědomili si nezbytnost těchto témat pro současnou generaci i ty budoucí.