Dějiny školy
Ve školním roce 2005/2006 jsme si připomenuli 10. výročí vzniku našeho gymnázia. V souvislosti s tím chceme nastínit nejen desetiletou historii samotného gymnázia, ale i historii budovy, v níž je naše gymnázium umístěno, a to na pozadí vývoje školství v Lipníku nad Bečvou od doby, kdy byla zmíněná budova naší školy postavena, až do současnosti.
Jak uvedeme podrobněji v dalším textu, každé historické období dalo škole zvláštní ráz; historické události se odrážely na podobě školy; charakter školy se vyvíjel na pozadí měnících se historických epoch, často tragických dějinných zvratů. Bylo to období Rakouska -Uherska, první ČSR, druhé ČSR, německé okupace, tří let mezi osvobozením a komunistickým převratem, 41 let komunistického režimu a času navrácené svobody po sametové revoluci r. 1989.
Škola v období Rakouska – Uherska
Budova naší školy byla postavena r. 1881 v Rudolfově parku (dnes Komenského sady) jako pětitřídní dívčí škola. V září 1881 byla školní budova vysvěcena.
V roce 1883 došlo v Lipníku k rozdělení škol podle národností. V následujícím roce 1884 Zemská školní rada v Brně povolila zřízení dvou obecných škol (německé a české). Do té doby zde byla jediná obecná škola dvojjazyčná (zvaná utrakvistická), na níž se vzdělávaly české i německé děti a kde se též protěžovala němčina na úkor češtiny. Česká měšťanská škola tehdy ještě nebyla. Česká lipenská veřejnost (sdružená od r. 1870 ve čtenářsko-pěveckém spolku Lípa) již dlouho usilovala o rozdělení obecné školy na českou a německou, podařilo se to však až ve zmíněném roce 1884. Česká škola chlapecká byla umístěna v domě č. 26 na tehdejší Josefově třídě a česká škola dívčí v Rudolfově parku (tedy v budově dnešního gymnázia). Později byly tyto školy sloučeny a umístěny v obecních domech č. 25 a 26 za budovou Modré hvězdy.
Na začátku školního roku 1885/86 dostala škola novou budovu na Novosadech. Česká škola byla umístěna v pravé straně budovy (v sousedství německé školy dívčí).
Německá správa města nepřála rozvoji českého školství a lákala různými způsoby (často i hrubým nátlakem) rodiče českých dětí, aby zapisovali své děti do německých škol. Německé nátlakové akce nemohly však zastavit rozvoj českého školství. Čeští vlastenci se snažili vymanit město Lipník z německé převahy, proto vedle hospodářského rozvoje české lipenské obce podporovali i rozvoj zdejšího školství. Péči o školství obecné a mateřské zajišťovala Občanská jednota, kterou podporoval Spolek paní a dívek v Lipníku pořádáním různých kulturních akcí k získání peněz pro obecné školy. Podporu nacházelo české školství též u čtenářsko-pěveckého spolku Lípa a u Sokola. Celé období od 2. poloviny 19. století do konce 1. světové války je v Lipníku poznamenáno bojem proti uměle udržované nadvládě německé menšiny. Snahy Němců utlumit rozvíjející se češství v Lipníku pokračovaly až do vzniku ČSR v roce 1918, ale vyzněly naprázdno.
Roku 1894 vzniká v Lipníku ústav pro hluchoněmé (dnes je zde budova ZŠ na Hranické ulici).
Ve školním roce 1895/96 byly v Lipníku otevřeny 2 reálky – česká a německá. Českou reálku založil školský spolek, německou založilo město. Německá reálka byla umístěna v budově dívčí školy u Rudolfova parku (tedy v budově dnešního gymnázia). V důsledku toho byla dívčí škola přeložena na Novosady. Česká reálka byla umístěna v soukromém domě na Štěpánčině ulici. V roce 1897 pak školský spolek postavil (za velkého úsilí a značných obětí české populace v Lipníku a okolí) poblíž kostela sv. Jakuba školní budovu pro českou reálku (dnešní SPŠ stavební). Roku 1900 pak postavilo město na Osecké ulici budovy pro německou reálku a německé chlapecké školy. Česká dívčí obecná škola se tak mohla vrátit z Novosadů zpět do budovy u Rudolfova parku.
Před první světovou válkou byla samozřejmostí účast žáků na bohoslužbách v místním kostele. Zvláštní bohoslužby byly spjaty se zahájením a ukončením školního roku, se zpovědí, sv. přijímáním a biřmováním. Na školách se též vyučovalo náboženství. V průběhu 1. světové války byli někteří učitelé povoláni do armády a o část prostorů se budova školy u Rudolfova parku musela dělit s českou reálkou. Byla zde též umístěna vojenská nemocnice.
Škola v období první a druhé ČSR
Po vzniku ČSR v roce 1918 přejímají správu města Lipníka Češi (Národní výbor) a velké množství českých dětí přestupuje z německých škol na školy české. Lipenské německé školství (do té uměle stavěné do popředí) tak upadá. Ještě ve školním roce 1918/19 je v Lipníku zřízena dívčí měšťanská škola v budově na Komenského sadech. V prostorách budovy bylo též umístěno jedno oddělení mateřské školy, které se později přestěhovalo do bývalé české školy na Novosadech, pak opět do budovy na Komenského sadech. V dalším školním roce vzniká v Lipníku i chlapecká měšťanská škola. Pro dívčí měšťanskou školu na Komenského sadech však později nestačil počet místností, proto byla r. 1922 v budově umístěna jen dívčí škola obecná, která se pak v roce 1928 správně osamostatnila (s výjimkou období německé okupace byla dívčí obecná škola ve zdejší budově až do září 1953, kdy zde vznikla koedukační osmiletka – viz níže). Německá měšťanská škola a německá reálka zanikají.
V roce 1922 se přestěhovaly obě české měšťanské školy do budovy na Osecké ulici (tehdy Masarykova ulice), česká chlapecká obecná škola byla umístěna v Jiráskově ulici, česká dívčí obecná škola pak v Komenského sadech (jak je to uvedeno v předchozím odstavci). Na zmíněných místech působily všechny tyto školy až do německé okupace.
V době první ČSR se ve školách dával velký důraz na národní slavnosti (výročí vzniku republiky apod.), připomínal se odkaz T.G.Masaryka jako prezidenta Osvoboditele, pořádaly se časté kulturní akce (divadelní představení, výstavy apod.), odebíraly se časopisy pro školu, doplňovala se školní knihovna, rozvíjela se spolupráce školy s rodiči i s různými sponzory, kteří poskytovali škole finanční příspěvky. Od poloviny 30. let se v důsledku ohrožení národa německým fašismem se zdůrazňovala branná výchova.
Školní rok 1938/39 se časově kryl s posledními dny první ČSR spojenými s mnichovskou krizí (září 1938), s obdobím druhé ČSR (říjen 1938 až polovina března 1939) a s počátkem období německé okupace (od poloviny března 1939) a tyto smutné události jej samozřejmě poznamenaly. Naši vojáci, kteří se po mnichovském diktátu vraceli z odstoupeného pohraničí, byli ubytování ve škole na Komenského sadech ve dnech 9. – 19. října 1938. V těchto dnech se nevyučovalo.
V důsledku odstoupení pohraničních území hitlerovskému Německu mnoho státních zaměstnanců a učitelů muselo opustit odstoupená území a přesídlit do okleštěné ČSR. Aby mohli být znovu zařazeni do svých zaměstnání, vydala československá vláda nařízení (v prosinci 1938) o penzionování provdaných státních zaměstnankyň a učitelek, jejichž manželé byli schopni uživit rodinu, a o penzionování pětapadesátiletých zaměstnanců (učitelů) a třiapadesátiletých zaměstnankyň (učitelek), což se projevilo i změnami ve složení pedagogického sboru obecné dívčí školy na Komenského sadech.
Škola v období německé okupace
V důsledku zániku druhé ČSR, obsazení vnitrozemí českých zemí (tedy i Lipníka) německou armádou (v polovině března 1939) a zřízení Protektorátu Čechy a Morava musel být na školní budově ve dnech 18. – 19. března 1939 vyvěšen prapor německé říše. Během období německé okupace (1939 – 1945) se pak při různých výročích spjatých s německou nacistickou říší musel vyvěšovat říšský a protektorátní prapor. Koncem března 1939 byla správa školy pozvána na seznamovací schůzku s velitelem německé vojenské správy (začátkem dubna 1939 pak toto seznámení musel absolvovat i celý učitelský sbor). Dle příkazu místní školní rady z 28. března 1939 a náměstka starosty obce byla učebna v přízemí budovy školy uvolněna pro německou školu, kde začalo vyučování 12. dubna 1939. V prosinci 1939 byly z žákovské a učitelské knihovny vyřazeny takové knihy, které nevyhovovaly novým politickým poměrům (pak následovalo ještě další, dodatečné vyřazování).
V březnu 1941 přišly do Lipníka děti z území ohrožených válkou. Byly ubytovány v ústavu pro hluchoněmé, v lázních za Bečvou, ale také v dívčí škole na Komenského sadech. Dle pokynu vládního komisaře Lipníka (určeného Oberlandrátem v Olomouci) stěhovaly se pak děti dívčí školy z budovy na Komenského sadech do obecné školy chlapecké a dosavadní dívčí školu převzal německý řídící učitel.
V květnu 1941 byla zrušena česká reálka (v dnešní budově SPŠ stavební).
V červenci 1941 byly Komenského sady přejmenovány na Viktoria park.
O letních prázdninách roku 1942 museli učitelé absolvovat kurs německého jazyka a kurs přeškolovací. Ve školním roce 1942/43 se musely obě obecné školy (dívčí i chlapecká) vystěhovat z dosavadní budovy chlapecké školy, kterou získal Lehringsheim s podstatně menším počtem německých učňů, než byl původní počet českých žáků. Obě zmíněné české školy se přestěhovaly do budovy bývalé české reálky.
O prázdninách roku 1943 museli učitelé absolvovat přeškolovací kurs dějepisu a v lednu roku 1944 protiletecký kurs. Narůstal počet hodin němčiny. Při školních slavnostech a podobných příležitostech se hrávala německá a česká hymna. Oslavovaly se hlavně narozeniny “führera” a vznik Protektorátu Čechy a Morava, později i narozeniny prezidenta Emila Háchy. Někteří učitelé byli povoláni na nucené práce.
Nejsmutnější léta byla 1939 – 1941. V letech 1942 – 1945 už vzrůstají naděje na porážku fašismu. S ústupem Němců během jara 1945 byl spojen i značný chaos. Dne 8. května 1945 byl pak Lipník osvobozen Rudou armádou.
Budova dívčí školy na Komenského sadech byla na konci války značně poškozena, neboť dělový zásah narušil část zdiva pod velkým oknem vpravo uprostřed 2. patra. Mnoho okenních tabulí bylo rozbito a škola byla zcela vyloupena (žel k tomu přispěli i někteří Češi, domnívajíce se, že co patřilo k německé škole, lze směle brát).